Paskelbta 2021-05-18 Pakomentuoti

Įjunkime Šviesą

Apšvietimo kuriama nuotaika

Visi esame patyrę, kaip šviesa veikia mūsų nuotaiką. Saulėta diena už lango pakelia ūpą, o vakarėjantis dangus nuteikia jausmingai, ramina.  Išvydus gyvos ugnelės žibintą ant stalelio lauko kavinėje, norisi ten prisėsti ir jaukiai pavakaroti. Intymumo, atsipalaidavimo jausmą įkvėpė mažos šviesos salelės sutemose, tai jos mums svaigiai apsuko galvą, pakylėjo. Panašiai šviesotamsos principai veikia ir savuose namuose, kuomet į pagalbą ateina toršerai, staliniai šviestuvai, ir pakabinami šviestuvai, kurie gali būti ir centriniai, ir poriniai, ir sudaryti didesnę kompoziciją. Kūrybingai spręsdami apšvietimą, galime kurti norimas būsenas  ir keisti nuotaikas pagal poreikį. Tai tam tikra namų atmosferos režisūra per žaidimą šviesa ir jos šaltiniais.

 

Šviesa pasakoja istoriją

pakabinamas EtnoDesign šviestuvas kabantis virš stalo ant kurio padėtos tulpėsPrisiminkite pojūtį teatre, kuomet salėje užgęsta šviesos ir iš tamsos į sceną nusikreipia pora prožektorių. Šviesos pluoštas krinta ant pirmutinės pjesės veikėjos ir stalo, prie kurios ji palinkusi.  Regime švytintį moters profilį ir ritmingai pulsuojančią vienos rankos marškinių rankovę. Šviesa leidžia pamatyti, jog judančioje rankoje yra plunksna, o ant stalo – popieriaus lakštas ir buteliukas rašalo. Moteris rašo. Greičiausiai, laišką, susikaupusi, panirusi į savo vidinį pasaulį – kuris dabar visas susitraukęs iki mums nematomų minčių ir stalo, prie kurio vyksta veiksmas tamsioje, bevardėje erdvėje. Šviesos užtenka pamatyti ten pat pūpsantį, įspūdingą žalio raižyto stiklo grafiną ir mėlyną taurę ant storos, ketvirtainiškai briaunuotos kojelės. Mes nežinome, kur stovi stalas – smuklėje, o gal raštinėje? Ir tik po minutės, kai įsižiebia šviesa antrame plane, išvystame, jog į stalą panašėjęs baldas yra sekreteras, su neįprastai plačiu atvartu. Matyt, moteris rašo dažnai ir kasdien. Gal ji įsimylėjusi? Kitą scenos pakraštį atidengusi minkšta šviesa atskleidžia, jog kambario kairėje stovi klavesinas, prie kurio nužingsniuoja mums jau pažįstama moteris, nešdamasi prirašytą popieriaus lakštą. Užmetusi jį ant klavesino atbrailos, moteris paliečia klavišus. Štai kaip. Pasirodo, ji rašo muziką, o ne laiškus. Kambarys ir jo paslaptis išryškėja.  Šią istoriją mums atskleidė šviesa, keletas jo šaltinių ir krypčių, sukūrusių ir lydėjusių visą pasakojimą stačiakampėje scenos erdvėje. Dabar jau matosi ir kitos detalės, o taip pat bendras vaizdas, kurio aplinkoje vyks jau kitas veiksmas, prisijungs nauji veikėjai.

 

Apšvietimas kuria ir palaiko norimą nuotaiką

Kodėl gi teatro apšvietimo principų neperkėlus į namus? Tam pravers daugiasluoksnio apšvietimo išdėstymas erdvėje. Kuriant perėjimus iš vienos nuotaikos į kitą, jis nepamainomas. Užuot apsiribojus bendru apšvietimu, pasitelkime keletą šviesos šaltinių. Tai atvers galimybę patirti platesnį emocijų ir būsenų spektrą toje pačioje erdvėje – visai kaip besitransformuojančioje teatro scenoje.

penki pakabinami šviestuvai su dekoracijomis

Intuityviai jaučiame, kuomet kambaryje norisi pritemdytos šviesos, jaukios prieblandos, žvakių ant stalo. Šventiškos vakarienės metu tai kuria bendravimo, atsipalaidavimo atmosferą. Tuo pat metu įvairiose kambario vietose įjungti staliniai ar sieniniai šviestuvai išryškins norimus interjero akcentus, išplės erdvę ir išlaikys jaukumo atmosferą. Tokiame apšvietime bendri kambario kontūrai išsitrins, pradangindami visą likusį pasaulį ir laiko pojūtį.

Jei laikas susikaupti darbui, pritemdyta šviesa slopins ryžtą. Verčiau plačiai ir aiškiai apšvieskite stalą, kad šviesa energizuotų, motyvuotų. Šiuo metu, kai neretai tenka dirbti iš namų, svarbu pasirūpinti savimi ir padėti sau nusibrėžti aiškią takoskyrą tarp darbo ir poilsio. Apšvietimo pakeitimas padės nepamesti dienos ir nakties ritmo. Užbaigę darbo dieną, tame pačiame kambaryje galite sukurti sąmoningą perėjimą į poilsio režimą. Tam pasitarnaus toršeras ar vienur kitur ant komodos, nišose įžiebtas stalinis šviestuvas. Mažos šviesos salelės prieblandoje signalizuos, jog laikas atsipalaiduoti, ruoštis vakarienei, kitiems vakaro užsiėmimams. Nervų sistema persijungs į parasimpatinę, palankią poilsiui, virškinimui ir malonumui.

Pajauskite, koks nusiteikimas Jums būtinas ir į pagalbą pasitelkite reikiamus šviesos šaltinius. Tvarkant namus, kraunant daiktus į kelionę, ruošiantis darbo dienai, budrumą palaikys gerai ir nuosekliai apšviestos erdvės. Pakeisti nuotaiką  ir puikiai ilsėtis savo pačių namuose galite kasdien – pradėkite nuo centrinio apšvietimo pritemdymo. Prisiminę teatro magiją, įžiebkite keletą įdomių šviesos šaltinių.

 

Kurkite gyvenimą!

Parašykite komentarą